Pravidlá školskej ligy

Pravidlá – Pravidlá súťaže sú skoro totožné s pravidlami futsalu. Sú pozmenené len takým spôsobom, aby vyhovovali zámeru školskej ligy. Zápas vyhráva mužstvo, ktoré strelí viac gólov. Majstrom svojho mesta sa stáva škola, ktorá je v tabuľke na prvom mieste s najväčším počtom bodov. Výťazom školskej ligy majstrov a celkovým šampiónom Slovenska sa stáva škola, ktorá sa umiestni na prvom mieste v tomto turnaji. 

Sezóna v školskej lige Sezóna trvá počas celého školského roka. Oficiálne sa začína prvým dňom v novom školskom roku a končí sa posledným dňom školského roka. Školská liga trvá od začiatku Septembra, do konca Mája. V tomto období sa sútaži o majstra mesta. Školská liga majstrov sa uskutoční v mesiaci Jún, kedy sa všetci víťazi tabuliek stretnú na jednodňovom turnaji o víťaza školskej ligy majstrov a tak celkového Slovenského šampióna. V mesiacoch Júl a August je prázdninová pauza.

Zápasy a čas – Zápasy sa hrajú jedenkrát týždenne, každú stredu o 17:00. Čas a deň zápasu sa môže zmeniť tak, aby vyhovoval danej škole. Zápas juniorov, aj dorastencov, trvá 30min (2x15min). Obe zápasy sa hrajú zároveň po sebe. Rozhodcom je stále tréner domáceho tímu, ktorý je zároveň aj časomerač. Čas sa pozastavuje len v prípade vážneho a zdlhavého zranenia. V ostatných prípadoch čas plynie a nepozastavuje sa.

Tréner/Dozor/Rozhodca – Každá zúčastnená škola, musí mať učitela, ktorý bude dohliadať na mužstvo a jeho bezpečnosť, plní úlohu trénera, úlohu časomerača a taktiež úlohu rozhodcu na domácich zápasoch. Rozhodca je povinný sa riadiť pravidlami fair-play a nepomáhať svojmu mužstvu.

Hráči – Zápas sa hrá s dvoma družstvami. Každé družstvo má 10 hráčov, z ktorých 2 sú brankári. Zápas hrá 5 hráčov, z ktorých 1 je brankár. Ostatní hráči čakajú na striedačke, alebo mimo hracej plochy. Následne môžu byť na pokyn trénera vystriedaní.

Výstroj hráča – Výstroj hráča nesmie obsahovať nič, čo by ohrozilo bezpečnosť na hracej ploche. Výstroj pozostáva z rozlišovačiek, na ktorých je číslo a meno hráča, ľubovoľných trenírok, alebo kraťasov, chráničov holení nôh, štuciek a futsalovej obuvy.

Bránky/Lopty – Hrá sa na malé bránky, s futsalovými loptami. Využívajú sa školské športové pomôcky, ktoré má škola k dispozícii. Prípadné nepatrné rozdiely v kvalite, alebo veľkosti školských športových pomôcok, sú tolerované.

Gól/Víťaz zápasu – Gól je platný, keď prejde lopta celým objemom za bránkovú čiaru medzi bránkovými žrďami a pod brvnom, pričom ju žiadny hráč, alebo brankár útočiaceho mužstva úmyselne nechytil rukou. Víťazom sa stáva družstvo, ktoré v zápase dosiahne viac gólov. Ak obidve družstvá dosiahnu v stretnutí rovnaký počet gólov, stretnutie sa končí remízou.

Striedanie – Povolené sú neobmedzené striedania počas celého zápasu. V školskej lige dbáme na to, aby si zahral každý.

Body – Víťazné družstvo získava 3 body. Remíza prináša obom zúčastnením družstvám 1 bod. Družstvo ktoré zápas prehraje, nezískava žiaden bod.

Bezpečnosť – Hráč nesmie používať výstroj, alebo si obliecť nič, čo by ohrozilo jeho bezpečnosť, alebo bezpečnosť ostatných hráčov (vrátane akéhokoľvek druhu klenotov). 

Zranenia – V prípade zranenia hráča po faule, musí rozhodca zastaviť hru, odpískaním faulu. V prípade, že sa hráč zraní samovoľne, rozhodca je taktiež povinný hrú zastaviť. V oboch prípadoch, musí rozhodca, takže tréner domáceho tímu, alebo tréner hosťujúceho tímu podať prvú pomoc zranenému hráčovi. Pri veľmi vážnom zranení, je rozhodca povinný zavolať rýchlu pomoc a následne kontaktovať zákonného zástupcu. Po vyriešení tejto situácie hra pokračuje ďalej a loptu má mužstvo, ktoré má výhodu faulu, alebo to, ktoré ju vlastnilo ako posledné. 

Faul/Karty– V Školskej lige sa nerozdávajú žiadne karty a nepískaju sa pokutové kopy. Za zámerné fauly je povinné striedanie. Potrestaný hráč, musí sedieť na lavičke jednú minútu. Za opakované agresívne správanie, môže rozhodca hráča vylúčiť na viac minút, podľa svojho správneho uváženia v rámci fair-play. Gól z rozohrávania faulu platí.

Úmyselné, alebo neumýselné hranie rukou –  V tejto situácii sa píska faul. Faul sa zahráva podľa pravidiel faulov. Pokutový kop v pravidlách školskej ligy neexistuje,

Štandardné situácie – Každá štandardná situácia nastáva po faule. Lopta je položená na miesto faulu. Hráč môže rozohrávať, alebo strieľať na bránu. Obrana súpera, môže postaviť múr z dvoch hráčov 3 metre od lopty. Gól z rozohrávania štandardnej situácie platí.

Kop z autu – V telocvični, teda na hracej ploche, ktorá disponuje postrannými čiarami, sa pri opustení lopty z hracej plochy nariaďuje kop z autu. V telocvični, teda na hracej ploche, ktorá nemá postranné čiary, kop z autu neexistuje. Z kopu, z autu gól neplatí. 

Rohový kop – V telocvični, teda na hracej ploche, ktorá disponuje postrannými čiarami pri bráne, sa pri opustení lopty z hracej plochy nariaďuje rohový kop, podľa pravidiel futsalu. V telocvični, teda na hracej ploche, ktorá nemá postranné čiary pri bráne, rohový kop neexistuje.  Z rohového kopu gól platí.

Hod od brány – Hod, alebo kop od brány, je spôsob nadviazania na hru. Gól z tejto situácie neplatí.

Offside/Pokutový kop – V školskej lige offside a pokutový kop neexistuje.

ODKAZY

Centrumtilia.sk

 

LINKY

 

 

DOKUMENTY

 

 

Kontakt

Centrum Tilia pre demokraciu vo vzdelávaní

Š. Kukuru 1102/12, 071 01 Michalovce
Slovenská republika
Mobil: +421 951 029 396
Email: info@skolskaliga.sk